en

Yönetim Kadrosu

Murat Karadut (Yönetim)

Murat Karadut

Murat Karadut 1969 yılında doğdu. İlk , orta ve lise öğrenimini Adana’da tamamlayıp 1992 yılında lisans öğrenimini Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde Makina Mühendisi olarak bitirdi. 1993 – 2009 yılları arasında, son 7 yılı genel müdür olmak üzere toplam 16 yıl Sabancı Holding kuruluşu olan BOSSA TAŞ de farklı pozisyonlarda sorumluluklar aldı. Tekstil sektöründeki faaliyetlerine 2009 yılında Mısır da kurulan DNM TEKSTİL Sanayi ve Ticaret A.Ş’de Şirketin kurucu ortağı ve CEO su olarak devam etti ve 25 milyon metre kapasiteli, 2000 kişi istihdam eden,112 milyon usd’lık, Mısır’ın en büyük Türk yatırımını ortaklar ile birlikte gerçekleştirdi.

Murat Karadut, 2012 yılında  kurmuş olduğu TM Petrokimya San. ve Tic. A.Ş. ile hammadde açısından neredeyse tamamıyla dışa bağımlı olan başta plastik sanayi olmak üzere, izolasyon, beyaz ve kahverengi eşyalar, otomotiv ve tekstil sanayinin ihtiyacı olan hammaddeleri farklı ülkelerden ithal ederek Türkiye’de satış ve dağıtımını gerçekleştirmektedir.

Gelişen Türkiye ekonomisiyle birlikte artan enerji ihtiyacı nedeniyle enerji teknolojilerinin gelişmeye açık bir alan olduğunu gördü ve 2012 yılı son çeyreğinde Türkiye’de enerji sektörüne mühendislik hizmeti vermek amacıyla GENTEK Enerji ve Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi kurarak, yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlendi. GENTEK Enerji ve Teknolojileri, enerji sektöründe yerli teknolojilerin geliştirilmesi, özellikle termik santral teknolojisinde dışa bağımlılığın azaltılması ve düşük kalorili yerli kömür rezervlerinin kalorifik değerlerini artırılarak ekonomiye kazandırılması amacıyla AR-GE ve mühendislik çalışmaları yapmaktadır.

GENTEK Enerji ve Teknolojilerinin faaliyetleri esnasında enerji , termik santral ve kömür ile ilgili hatırı sayılır bir çevre edinme imkanı bulan Murat Karadut 2019 yılında , Soma’da 3 adet kömür ruhsatı bulunan Doğuş Madencilik A.Ş. şirketinin hisselerinin tamamını satın alarak organik bağlarının bulunduğu madencilik sektörüne adım attı.